2021 m. metai - energetiškai efektyvių pastatų era

Statybų sektoriuje nuo 2021 m.sausio 1 d. įsigaliojo daugeliui itin aktualus pakeitimas  - naujai statomi tiek visuomeniniai, tiek gyvenamieji ar komerciniai pastatai (kuomet prašymas išduoti leidimą statyti pateiktas po 2020 m. sausio 1 d.) privalo būti ne žemesnės kaip A++ energetinio naudingumo klasės. Europos Parlamento ir Tarybos Direktybos Dėl Pastatų Energetinio Naudingumo (Direktyva 2010/31/EU) nuostatos nurodo, jog visi nauji pastatai privalo atitikti beveik nulinės energijos suvartojimo reikalavimus.
2021 m. metai – energetiškai efektyvių pastatų era

2021 m. metai – energetiškai efektyvių pastatų era

Statybų sektoriuje nuo 2021 m.sausio 1 d. įsigaliojo daugeliui itin aktualus pakeitimas  – naujai statomi tiek visuomeniniai, tiek gyvenamieji ar komerciniai pastatai (kuomet prašymas išduoti leidimą statyti pateiktas po 2020 m. sausio 1 d.) privalo būti ne žemesnės kaip A++ energetinio naudingumo klasės. Europos Parlamento ir Tarybos Direktybos Dėl Pastatų Energetinio Naudingumo (Direktyva 2010/31/EU) nuostatos nurodo, jog visi nauji pastatai privalo atitikti beveik nulinės energijos suvartojimo reikalavimus.

Galima pastebėti, jog statybų sektorius reikalavimus pereiti nuo A iki A+ energetinio naudingumo klasės įgyvendino gana nesunkiai. Kadangi A++ klasė nedaug skiriasi, tik reikalavimai šiek tiek griežtesni, tad didelių problemų ir nesklandumų neturėtų kilti.  Taip pat reikėtų nepamiršti, jog valstybiniams visuomeniniams pastatams šis reikalavimas buvo taikomas nuo 2019 m. Tad gerosiosios praktikos pradžia jau yra padaryta.

Kalbant apie gyvenamųjų patalpų statybą, žemesnės enklasėsergetinės klasės namams itin populiaru buvo naudoti vien tik dujinius, skysto ar kitokio tipo kuro katilus kaip pagrindinius šilumos šaltinius. Deja, šie katilai nėra priskiriami prie atsinaujinančios energijos šilumos įrankių bei neužtikrina naujų energetinių reikalavimų. Dėl šios priežasties, naujai statomoms gyvenamosioms patalpoms reikės ieškoti kitų šildymo alternatyvų.

Vienas pagrindinių A++ energetinės klasės kriterijų – atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas. Kitaip tariant, ne mažiau negu 50 % energijos privalo būti pagaminta naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius (šilumos siurbliai, biokuras, saulės, vėjo, geoterminė energija). Pastatų šildymui galima ieškoti įvairių efektyvių kombinacijų, pavyzdžiui, tokių kaip: šilumos siurblys ir saulės elektrinė, dujinis katilas ir šilumos siurblys ir pan. atsinaujinanti energija

Kas liečia pastatų vėdinimą, nuo šiol vėdinimo įrenginiai su rekuperacija privalo būti ne mažiau 80 % naudingumo. Jeigu patalpoje yra įrengta mechaninio vėdinimo sistema su rekuperacija, naudingumo koeficientas privalo būti ne maženis kaip 0,90. Vėdinimo įrenginio ventiliatoriaus naudojamas elektros energijos kiekies turi būti ne didesnis už 0,45 Wh/m³. 

Pastatų vėsinimas vasarą šiuo atveju irgi itin aktualus ir opus klausimas. Didžiausia atsakomybė tenka projektuotojams, kurie projektuojant pastatus privalo atsižvelgti į daugelį niuansų (pavyzdžiui, klimato sąlygas) bei priimti itin tikslius sprendimus, kad nebūtų problemų su perkaitimu šiltuoju metų laiku. Komercinio, administracinio tipo patalpoms patariama integruoti šalčio sijas, gyvenamiesiems pastatams – sumontuoti kondicionavimo sistemas.

Iš tikrųjų naujieji pokyčiai tik paskatins daugiau gerųjų praktikų. Tvarūs pastatai ne tik maksimaliai sumažins energijos sąnaudas bei naudos atsinaujinančią energiją,  bet ir taps energetiškai efektyvūs su tiksliais ir gerai apgalvotais techniniais, šiluminiais sprendimais ir charakteristikomis.